Καλώς ορίσατε στο έργο Erasmus + Skills Swap!
Μεταξύ Σεπτεμβρίου 2020 και Αυγούστου 2023, είχαμε τη χαρά να υλοποιήσουμε το έργο «Skills Swap», που χρηματοδοτείται από το Erasmus+. Ο γενικός στόχος του έργου ήταν να σχεδιάσει και να δοκιμάσει μια νέα μάθηση με βάση την εργασία (WBL) για τον τομέα της φιλοξενίας στην Ευρώπη.
Ο ευρωπαϊκός τομέας φιλοξενίας είναι το μεγαλύτερο μέρος της τουριστικής βιομηχανίας της Ευρώπης. Η Ευρώπη είναι 1ος τουριστικός προορισμός στον κόσμο – 713 εκατομμύρια διεθνείς αφίξεις στην τελευταία καταμέτρηση και ο τουρισμός είναι η 3η μεγαλύτερη οικονομική δραστηριότητα στην Ευρώπη, παρέχει 25 εκατομμύρια θέσεις εργασίας, άμεσα και έμμεσα και 5 εκατομμύρια επιπλέον θέσεις εργασίας αναμένονται την επόμενη δεκαετία (Eurostat).
![Skills Swap](https://skills-swap.projectsgallery.eu/wp-content/uploads/2021/02/SS-Website_ABOUT-IMAGE-16-1024x782.jpg)
Προγραμματίσαμε το έργο Skills Swap ακόμη και πριν ξεκινήσει η πανδημια του Covid-19. Η βιομηχανία φιλοξενίας στην Ευρώπη αντιμετώπιζε πολλές προκλήσεις – καθώς υπάρχουν πολλές ελλείψεις και δυσκολίες στην απόκτηση και τη διατήρηση επαρκούς ειδικευμένου προσωπικού για να εργαστεί στη βιομηχανία.
![](https://skills-swap.projectsgallery.eu/wp-content/uploads/2021/03/SS-Website_IOS_IMAGES-17-1024x782.jpg)
![](https://skills-swap.projectsgallery.eu/wp-content/uploads/2021/03/logosbeneficaireserasmusright_el-1024x210.jpg)
Αυτό το έργο χρηματοδοτήθηκε με την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Η δημοσίευση [ανακοίνωση] αντικατοπτρίζει τις απόψεις μόνο του συγγραφέα και η Επιτροπή δεν μπορεί να θεωρηθεί υπεύθυνη για οποιαδήποτε χρήση των πληροφοριών που περιέχονται σε αυτήν.